مقالات

ریشه برند ایکیا از کجاست؟

ریشه-برند-ایکیا

ریشه برند ایکیا از کجاست؟ شرکت ایکیا از کجا شروع کرد؟ چطور و چگونه اینقدر موفق شد؟ پاسخ به این سوالات ممکن است برای علاقه‌مندان به محصولات این برند جذاب، خواندنی باشد. پس با ما همراه باشید تا در دل تاریخ قدمی برداریم و از رازهای آن مطلع شویم.

ریشه برند ایکیا تو ذهن چه کسی آمد؟

وقتی در سال 1926 میلادی در جنوب سوئد، پسر بچه ای به اسم اینگوار، وارد این کره خاکی شد، کمتر کسی فکر می‌کرد اون روزی صاحب بزرگترین و یکی از محبوب ترین برندهای جهان شود. حتی زمانی که او به عنوان یک نوجوان در خیابان‌های شهر مشغول فروش کبریت‌های خود بود، کسی به او ایمان نداشت. اما اینگوار جوان، وقتی به سن 17 سالگی رسید اولین شرکت خود را تاسیس کرد.

چرا اسم ایکیا (IKEA) رو انتخاب کرد؟

اینگوار در انتخاب اسم برای شرکت خود، از یک ابتکار جالبی استفاده کرد. هر کدام از حروف انگلیسی اسم شرکتش، از ابتدای 4 کلمه مهم زندگیش می‌باشد. نام (Ingvar)، نام خانوادگی (Kamprad)، اسم مزرعه‌ای که در آن عمری را سپری کرده بود (Elmtaryd)، و در آخر نام شهری که در آن زندگی می‌کرد (Agunnaryd). و اینگونه بود که پس از آن، ریشه برند ایکیا شروع به رشد کرد.

محصولات اولیه شرکت ایکیا چی بود؟

کامپراد جوان پس از تاسیس شرکت در سال 1943 میلادی، فعالیت خود را از فروش محصولات کوچکی مانند جوراب، خودکار، کیف پول و… شروع کرد. به مرور زمان فعالیت خود را گسترش داد و محصولات بزرگتری همچون مبلمان در دستور کار فروش خود قرار داد. این رشد و یشرفت به حدی بود که رقبای شرکت ایکیا، از ترس عقب ماندگی از بازار فروش خود، تولیدکنندگان مبلمان را وادار به آن کردتد که این شرکت را بایکوت و تحریم کنند.

هر چند در نگاه اول و ماه‌های اولیه این حرکت به ضرر کامپراد و شرکتش بود. با وجود این تهدید مالی بزرگ، او مصمم شد تا تصمیم سخت و جدیدی بگیرد. شرکت ایکیا به‌خاطر این تحریم، طراحانی را به استخدام خود در آورد و مجبور به طراحی و اجرای طرح‌های مبلمان در درون شرکت شد. جریانی که همچون چراغ در ذهن کامپراد درباره ایده‌ طراحی محصولات آماده مونتاژ، روشن شد. این ایده خاص که متعلق به شرکت ایکیاست، امکان جا‌به‌جایی آسان‌تر و کم ‌هزینه‌تر محصولات را به این شرکت داد که در نهایت، به عاملی برای سرعت بخشیدن به پیشرفت آن، تبدیل شد. طوریکه امروزه ایکیا ۳۵۱ شعبه در ۴۶ کشور دارد و به ‌صورت چند ملیتی اداره می‌شود. وقتی اسم ایکیا به زبان میاد، طرح های ساده و شیک و مدرن در ذهن نقش میبندد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *